статьи
Угода про корисні копалини між Україною та США
Україна, США, угода про корисні копалини

Історія американсько-української Угоди про корисні копалини. Ніч з 30-го квітня на 1-го травня цього року стала історичною. Україна та США підписали стратегічну угоду про створення інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичних корисних копалин.
В документі зазначені інвестиції у відбудову України, яка зазнала руйнувань унаслідок російського вторгнення. Також ідеться про видобуток корисних копалин, енергетику та інфраструктуру. У документі говориться про 57 мінералів і зазначені політичні умови співпраці.
Угода безстрокова. Тож згідно цього документу, конкретного механізму внесення змін до нього немає.
Президент США Дональд Трамп заявив, що підписання угоди про надра "захистить" інвестиції США та фінансову допомогу, яку Вашингтон надає Києву. На його думку, угода "можливо" сприятиме припиненню війни РФ проти України. Держсекретар США Марко Рубіо також назвав угоду "кроком до припинення війни".
Президент України Володимир Зеленський заявив, що угода про економічне партнерство між країнами є "практичним результатом" перемовин з Трампом у Ватикані.
Що означає ця угода та коли вона починає діяти? Згідно з документом, американсько-український інвестиційний фонд створюється як спільне партнерство двох сторін. Конкретики щодо гарантій безпеки там немає. Угода складається з двох частин. Перша - про "довгострокове стратегічне партнерство" між США та Україною, друга — про підтримку Києва з боку Вашингтону у "сфері безпеки та відновлення України". Кабінет міністрів опублікував текст угоди про корисні копалини на своєму вебсайті, тож усі бажаючі мають змогу ознайомитися з документом. Угода набирає чинності після ратифікації ВР та діє необмежений термін, поки обидві сторони (Київ та Вашингтон) не погодяться її припинити.
США представляє Корпорація з фінансування міжнародного розвитку (U.S. International Development Finance Corporation, DFC), а Україну — державна організація "Агенція з питань підтримки державно-приватного партнерства", підпорядкована Мінекономіки України.
Суть Угоди. Київ зобов’язується спрямовувати до фонду половину (50%) роялті та інших ліцензійних платежів від нових ліцензій на природні ресурси (нафта, газ, метали). Для цього створюється спеціальний фонд у бюджеті України, з якого гроші перераховуються до інвестиційного фонду.
У свою чергу, Вашингтон робить фінансовий внесок у вигляді військової допомоги, яку США надають Україні (вартість нової військової техніки та зброї, що включається у фінансову оцінку американського внеску).
Пріоритетність угоди. Угода має перевагу над українським внутрішнім законодавством. Україна зобов’язується не погіршувати умови для фонду шляхом ухвалення нових законів чи змін, але не може посилатися на власне законодавство для виправдання невиконання положень цього документа.
![]() Новим Папою Римським став кардинал зі США Роберт Превост | ![]() 117 журналісти загинуло на війні в Україні | ![]() Звільнення Залужного | ![]() Діти війни | ![]() 43 журналісти загинули на війні в Україні |