статьи
Порошенка підозрюють у держзраді: хронологія подій
Порошенкові надіслали поштою підозру у державній зраді, ДБР
Вручення підозри. На кадрах, опублікованих у соціальних мережах, видно, що працівник ДБР для вручення підозри екс-президентові Порошенку особисто прийшов під стіни Верховної Ради. Утім, побачивши службовця, Петро Порошенко хутко сів до свого Mercedes, підганяючи водія, і поїхав геть. Згодом, на сайті пресс-служби ДБР, з"явилася наступна інформація: "У зв’язку із неможливістю вручення письмового повідомлення про підозру особисто його було вручено у спосіб, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом (направлено за місцем проживання, реєстрації, а також за місцем роботи)".
В чому звинувачують Порошенка? Підозра містить 32 сторінки. В ній йдеться, що екс-президент Петро Порошенко підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ст. 111 (державна зрада) та ч. 1 ст. 258-3 (сприяння діяльності терористичних організацій) Кримінального кодексу України. Слідство, яке проводила Служба Безпеки України, дійшло висновку, що під час виконання повноважень 5-го Президента України Порошенко поставив Україну в енергетичну залежність від Росії та підконтрольних їй ватажків "ДНР/ЛНР".
Суть підозри. Дане кримінальне провадження одразу охрестили "вугільною справою." Мовляв, підозрюваний сприяв у закупівлі вугілля для України з тимчасово окупованих територій у терористичних організацій ДНР та ЛНР. Такі дії прокоментували у офісі Генерального Прокурова Ірини Венедіктової ще у жовтні 2021-го року та назвали державною зрадою.
Ірина Венедіктова, Генеральний Прокурор України: “Окремі українські політики та високопосадовці в розпал війни грали на стороні Росії, нехтували інтересами України та будували спільні з терористами схеми. Це дійсно питання, яке ми вивчаємо, досліджуємо, доводимо системно".
За основу підозри Петру Порошенку взяті покази свідків, висновки судових експертиз, аудіофайли, документи, на яких зафіксована інформація періоду 2014-2015 років.
Анатолій Буліч, начальник управління Головного слідчого управління СБУ: “У своїй сукупності вони свідчать, що Петро Порошенко, перебуваючи в той час на посаді Президента України, використав надані йому повноваження та інструменти впливу, щоб контракти з ПАР були розірвані. А потім на вимогу представників РФ організував підписання від імені України контрактів на постачання вугілля з непідконтрольних територій”.
За версією слідства, протягом 2015-го року з України до ДНР та ЛНР було перераховано за вугілля близько 200 мільйонів гривень. Додатково сплачувалася готівка, обсяг якої невідомий. Всього, як стверджують слідчі, планувалося сплатити більше 3-х мільярдів гривень. Такі дії Петра Порошенка допомагали Російській Федерації та террористичним організаціям у підривній діяльності проти України. Тому, слідчі вважають, що це є однією з форм державної зради.
Інші фігуранти справи. Окрім екс-президента Порошенка в кримінальній справі фігурують нардеп, голова політради ОПЗЖ Віктор Медведчук, бізнесмен Сергій Кузяра та екс-міністр енергетики Володимир Демчишин. Медведчуку та Демчишину було оголошено підозри про скоєння злочину ще у вересні-листопаді 2021-го року. Наразі екс-міністр Демчишин переховується від українського правосуддя за кордоном. Віктор Медведчук знаходиться під домашніх арештом.
Порошенко поїхав з України. 23-го грудня 2021-го - п’ятого Президента України та лідера партії "Європейська Солідарність" Порошенка викликали на допит. Однак, в цей час він вже був за кордоном, де перебуває і зараз. У партії Європейська Солідарність стверджують, від"їзд Порошенка не має жодного стосунку до вручення підозри. Мовляв, закордонне відрядження їх лідера було заплановане давно і саме нинішня влада свідомо обрала в цей час вручити документ. Адже, у відрядженні Порошенко зустрічався із Вселенським Патріархом Варфоломієм, відвідав міжнародну конференцію у Польщі "Росія – Україна – НАТО: ескалація напруженості на східному фланзі".
Захист. Адвокати Петра Порошенка також переконують - їх клієнт нікуди не тікав і повернеться на Батьківщину. Тільки не в ті дати, що хоче прокуратура, а після новорічних канікул разом з родиною. Теж вони прокоментували "вугільну справу". Мовляв, контракт на постачання вугілля з Південно-Африканської Республіки справді був розірваний. Та це, нібито, було вкрай необхідно через низьку якість африканського вугілля. Адже була загпроза, що Україна залишиться без світла. Як і нардепи з Європейської Солідарності, так і адвокати Порошенка переконані - кримінальна справа проти Порошенка має виключно політичний характер.
Ілля Новіков, адвокат Петра Порошенка: "Була потрібна справа, де був би тероризм і Порошенко в одному абзаці. Вони придумали таку історію, що без користі, без будь-якої вигоди для себе, щоб заплатити терористам 200 мільйонів гривень була придумана фіктивна схема постачання вугілля. Але схема ефективна, вугілля справжнє і блекауту та віялових відключень вдалося уникнути лише завдяки цим поставкам”.
Сам Порошенко записав та опублікував відеозвернення, де прокоментував вручення йому підозри:
Петро Порошенко, 5-й Президент України та народний депутат від ЄС: "Пред’явлення підозри главі держави в державній зраді, фінансуванні тероризму – це перехід червоних ліній".
Повернення до України. Спочатку Петро Порошенко переконував громадськість, що повернеться до України в першій половині січня 2022-го року: з"явиться в суді та проведе зустріч із Генеральним прокурором, користуючись своїм правом народного депутата на невідкладний прийом. Тепер, називає нову дату повернення - 17-те січня цього року. Коли ж дійсно повернеться екс-президент Порошенко на Батьківщину невідомо, як і те, чим закінчиться ця справа.
Звільнення Залужного | Діти війни | 43 журналісти загинули на війні в Україні | 12 журналістів вбито під час війни РФ проти України | Обличчя української армії |